Skrýt reklamu

Školné/zápisné - co vy na to?

Odeslat odpověď

Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Školné/zápisné - co vy na to?

Re: Školné/zápisné - co vy na to?

Příspěvek od jerryeng » ned 11. pro 2011 19:14:21

Tohle je hodně těžký téma a napsat něco smysluplnýho v jednom příspěvku není taky jednoduchý.

Na začátek bych napsal, že v podstatě malý stát jako ČR, který veskrze nic nemá (nerostné bohatství, rozsáhlý turistický ruch, velký domácí trh apod.), je vzdělání skoro jediná cesta k tomu, jak může obstát v konkurenci ostatních států. Protože v ceně práce oproti čínskému nebo indickému dělníkovi u pásu prostě nejde konkurovat.

Zavedení školného také automaticky nezvedne kvalitu vzdělání, přecejen v některých oborech je konkurence malá nebo minimální, v současné době chybí i klíčové studentům informace, dle čeho rozhodnout pro daný obor, jak jej připraví na budoucí vzdělání - aby dokázali i sami zhodnotit, že se jim investice do určitého oboru vyplatí.

Školné zhorší přístup ke vzdělání dětem z nižší a nižší střední třídy, i pokud budou fungovat stipendia, přecejen náklady na studium nejsou jenom školné.

A na opačné straně stojí taky podstatné argumenty.

Státy, včetně toho našeho, jsou v situaci, kdy ve veřejném školství (nejenom vysokém) je málo peněz a stejně je rozpočet pořád v deficitu, výhled do budoucnosti je jenom horší. Na kvalitní vzdělání je potřeba hodně peněz, které v rozpočtu nejsou a je třeba hledat peníze i jinde.

Studenti studují obory, kde je známé, že jejich pravděpodobnost uplatnění v reálném životě je minimální a samotná investice do vzdělání v nějakém oboru se nemůže vrátit. Další studenti prostě studují, protože chtějí VŠ titul a nikoliv vzdělání v oboru. Nebo člověk získá VŠ zde a odejde pracovat do zahraničí a z investice těží někdo jiný, když tu dotyčný nezaplatí na daních ani korunu.

Všechno to směřuje k tomu, že obecně bude existovat minimálně možnost VŠ zavést školné, s tím že stát by měl sám mít zájem zachovat bezplatné obory, jinak je budou moci studovat pouze děti bohatých rodičů (kteří je patrně posléze ani nevyužijí) - sotva se takovým oborem uživíte.

Re: Školné/zápisné - co vy na to?

Příspěvek od jerryeng » ned 11. pro 2011 19:14:09

Nastupuji do třetího ročníku na SŠ. S možnou platbou školného počítám, pokud bude výuka a pomůcky, literatura apod. na odpovídající úrovni, nemám s tím (pokud by bylo rozumné drahé) problém.

Školné/zápisné - co vy na to?

Příspěvek od jerryeng » ned 11. pro 2011 19:13:58

Zdravím,
ráda bych věděla, jaký je váš názor na zavedení zápisného/školného na veřejných vysokých školách - a to jak obecně, tak na jeho podobu, která je v současnosti připravována.

Myslíte, že zavedení školného může vést třeba i k zániku některých oborů? Potřebujeme vůbec něco takového? Co by se, podle vás, před uvedením školného "do praxe" mělo hlavně ujasnit? Pokud jste v současnosti studenti VŠ, jak by to ovlivnilo vaše další studium? Pokud už nestudujete, jak byste se na tuto problematiku dívali, kdyby se na VŠ mělo hlásit třeba vaše dítě?...

Nahoru

www.penize.cz - www.poradte.cz

TOPlist
« Zásady Google pro ochranu osobních údajů.
cron